سکس تراپی

یکی از مشاوره های جنسی ای که به زوجین داده می شود سکس تراپی است، ما در این مقاله فرایند کامل سکس تراپی را به شما توضیح می دهیم و متوجه خواهید شد که اهمیت سکس تراپی چقدر است. آموزش جنسی و مشکلات مربوط به آن از مسائل مهمی است که این روزها مراجعه کنندگان زیادی به کلینیک های روانشناسی دارد.

سکس تراپی

سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی نوعی از درمان است که بر پایه گفت و گو هست و این نوع درمان طراحی شده تا به فرد یا زوجین کمک و راهنمایی کند. در سکس تراپی مشخص می شود که برای حل مشکلات جنسی باید سراغ چه روشی رفت.

هدف سکس تراپی این است که به فرد کمک کند تا از مشکلات فیزیکی یا احساسی جنسی عبور کند که در نتیجه حس رضایت بیشتری از روابط و زندگی جنسی خود داشته باشد.

ناتوانی جنسی خیلی شایع است. در واقع، 43 درصد خانم ها و 31 درصد آقایان تجربه یک نوعی از ناتوانی جنسی را در طول زندگی خود گزارش داده اند. ناتوانی جنسی را معمولا یکی یا چند تا از مشکلات زیر است:

 • اختلال در نعوظ
 • میل جنسی کم
 • کمبود علاقه
 • انزال زودرس
 • اعتماد به نفس پایین
 • عدم پاسخ به محرک های جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • میل جنسی بیش از حد
 • ناتوانی در کنترل رفتار جنسی
 • افکار جنسی ناراحت کننده
 • فتیش های جنسی ناخواسته

رضایت داشتن از زندگی جنسی یک حق مسلم است و کاملا طبیعی که ما برای داشتن سکس بهتر تلاش کنیم.

سکس

چه زمانی به سکس تراپی احتیاج داریم؟

متاسفانه یک باور رایجی وجود دارد که رابطه جنسی نیازی به آموزش ندارد و تلاش برای سکس بهتر داشتن بیهوده است! در صورتی که یکی از فاکتورهایی که حس رضایتمندی ما را نسبت به زندگی بالا می برد همین مساله زندگی جنسی ماست. برخی هم بر این باورند که کاری برای مشکلات جنسی نمی شود کرد و سکس تراپی بی فایده ست. اما شاید بد نباشد حداقل برای امتحان این روش را پیش بگیرید. جالب است بدانید علت عمده طلاق هایی که در جامعه ما وجود دارد مشکلات و ناتوانی های جنسی است و همین مورد به ما می گوید که سکس تراپی پیش از ازدواج و پس از ازدواج حائز اهمیت است.

یکی از راه‌های تشخیص اینکه آیا به جای روان درمانی نیاز به مراجعه به یک درمانگر جنسی دارید یا خیر، این است که تجزیه و تحلیل کنید که چه بخش‌هایی از زندگی شما بیشتر تحت تاثیر احساس شما در حال حاضر است.

اگر کیفیت زندگی و سلامت عاطفی شما به شدت تحت تاثیر اختلال عملکرد جنسی شما قرار گرفته است، بهتر است به یک متخصص جنسی مراجعه کنید و سکس تراپی را شروع کنید. به همین ترتیب، اگر فقدان صمیمیت یا مشکل در برقراری ارتباط با شریک زندگی شما به عنوان جدی ترین نگرانی شخصی شما شده است، سکس تراپی بهترین مکان برای شروع است.

سکس تراپی با درمانگر

چگونه سکس تراپیست مناسب انتخاب کنیم؟

یک سکس تراپیست معتبر می تواند یک روانپزشک، روانشناس، درمانگر ازدواج و خانواده یا مددکار اجتماعی بالینی مجاز باشد. این متخصصان سلامت روان تحت آموزش های اضافی گسترده ای در زمینه تمایلات جنسی انسان قرار می گیرند تا به عنوان یک سکس تراپیست معتبر مورد تایید قرار گیرند.

شما همچنین می توانید با دوستان خود صحبت کنید. بیان جزئیات صمیمی ممکن است برای برخی افراد دشوار باشد، اما اگر از یک دوست راحت بپرسید، آنها ممکن است بتوانند دکتری را توصیه کنند که شما و شریک زندگیتان به آن اعتماد دارید.

یک سکس تراپیست خوب باید شاخصه های زیر را داشته باشد:

 • شما بتوانید راحت و بدون مشکل با او صحبت کنید.
 • حریم خصوصی شما را رعایت کند.
 • اطلاعاتی که به او می دهید را محرمانه نگه دارد.
 • گواهینامه های لازم را داشته باشد.
 • در جلسات درمانگری هیچ رابطه و معاینه فیزیکی بین سکس تراپیست و شخص مراجعه کننده وجود ندارد.
 • بدون پیش داوری و قضاوت شما را هدایت و راهنمایی کند.
اختلاف زوجین

در جلسات سکس تراپی چه می گذرد؟

سکس تراپی مانند هر نوع از روان درمانی است. شما با صحبت کردن از طریق تجربیات، نگرانی ها و احساسات خود، این مشکل را درمان می کنید.

به همراه سکس تراپیست خود، مکانیسم‌های مقابله‌ای را برای کمک به بهبود پاسخ‌های خود در آینده به کار می‌برید تا بتوانید زندگی جنسی سالم‌تری داشته باشید.

شما می توانید سکس تراپی را به تنهایی بروید مگر آنکه سکس تراپیست شما بخواهد با شریک جنسی خود مراجعه کنید، معمولا جلسات اول به مواردی مثل سابقه فعالیت جنسی، سابقه مصرف مخدر و محرک کننده و سلامت جسمی پرداخته می شود، چرا که در ابتدا احساس شرم و اضطراب وجود دارد که کاملا هم طبیعی است، بنابراین سکس تراپیست موظف است که یک آرامش و صمیمیتی را ایجاد کند تا مراجعه کننده بتواند بدون مشکلات مسائل خود را مطرح کند.

حل مشکلات جنسی

تاثیرات سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی به افراد و زوج ها کمک می کند تا مشکلات جنسی ای مانند زود انزالی، فانتزی های جنسی مخرب، اضطراب ارضا شدن و … حل کنند و در نتیجه فرد زندگی جنسی سالم تری خواهد داشت، فرد با حل این مشکلات رضایتش از زندگی به مراتب بالاتر می رود، احساس اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند و می تواند ارتباط سازنده تری را با شریک زندگی خود داشته باشد.

اهمیت سکس تراپی در چیست؟

در نظر داشته باشید مشکلات جنسی اصلی ترین دلیل برای اتفاقاتی مثل طلاق عاطفی، خیانت و جدایی است.

یک زندگی جنسی رضایت بخش به دلایل زیادی برای سلامتی شما حیاتی است. عناصر فیزیکی و عاطفی یک زندگی جنسی سالم دارای مزایای گسترده ای هستند، از جمله کاهش فشار خون، سلامت قلب بهتر و کاهش استرس. رابطه جنسی قطعا یک بخش طبیعی و سرگرم کننده از زندگی است.

با این حال، برای برخی از افراد، رابطه جنسی منبعی از اضطراب و نگرانی بزرگ است. اختلال عملکرد جنسی می تواند منجر به عوارض رابطه، از دست دادن اعتماد به نفس و بسیاری از اثرات منفی دیگر شود.

سکس تراپی یک رویکرد یکپارچه برای درمان و حذف چالش های اساسی است. این مشکلات می تواند علت های گوناگونی داشته باشد، ممکن است فیزیکی مانند گردش خون پایین باشد. آنها همچنین ممکن است نگرانی های روانی مانند اضطراب، استرس و مسائل مربوط به اعتماد به نفس باشند.

رضایت از زندگی جنسی

سکس تراپی در دل کلینیک

یکی از خدمات مشاوره و روان درمانی ای که در دل کلینیک به مراجعه کنندگان ارائه می شود، سکس تراپی است. ما در این زمینه متخصصان با تجربه ای داریم که می توانند شما را کمک کنند، می توانید همین الان درخواست مشاوره کنید و ما با شما تماس خواهیم گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.