مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج از چه جهت اهمیت دارد؟ دوران قبل از ازدواج، دوران بسیار دلپذیر و قشنگی است اما همزمان دوره سرنوشت سازی هم می باشد، شما باید سعی کنید در این دوره بیشترین شناخت را از شریک آینده زندگی خود بدست آورید.

قطعا هیچ زندگی مشترکی بدون مشکل و نقص نیست، اما حتی همین مدیریت مشکلات است که تضمین کننده پایداری یک رابطه می باشد و شما پیش از ازدواج باید سراغ بهترین روش ها بروید تا ضمانت ازدواج تان را قوی تر کنید، یکی از بهترین کارها، مشاوره پیش از ازدواج است.

ما در این مطلب به سوالاتی از قبیل: مشاوره پیش از ازدواج چیست؟ اهمیت مراجعه به مشاور قبل از ازدواج چقدر است؟ چه سوالاتی در جلسات مشاوره پرسیده می شود؟ مشاور خوب پیش از ازدواج کیست؟ و … پاسخ می دهیم، با ما همراه باشید.

مشاوره پیش از ازدواج

قصد ازدواج دارید ؟ پس مشاوره پیش از ازدواج فراموش نشود! همه ما می‌دانیم که ازدواج اتفاق مهمی برای زندگی هر آدمی است و نمی‌شود سرسری و الکی باهاش برخورد کرد اما آیا واقعا وقتی نوبت به خود ما می‌رسد به آن اندازه که لازم است جدی برخورد می‌کنیم؟ شاید برای شما سوال باشد که مشاوره پیش از ازدواج مگر چه کمکی می‌تواند بکند؟ اگر قرار باشد در یک جمله پاسخ این سوال را بدهیم باید بگوییم که مشاوره پیش از ازدواج حکم واکسن را برای زندگی مشترک شما خواهد داشت تا این ازدواج خدایی نکرده به طلاق منجر نشود. فراموش هم نکنید که در دوران دوستی یا نامزدی طرفین به طوری غریزی متوجه نقایص و مشکلات طرف مقابل خود نمی‌شوند و به محض اینکه شش ماهی از ازدواج بگذرد تازه کم کم متوجه مشکلاتی که هست می‌شوند، حال وقتی می‌شود پیشگیری کرد، چرا که نه!

مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

مانند هر نوعی از مشاوره سلامت روان، با مراجعه زوجین به مشاوره قبل از ازدواج می توانند رفتار شناسی کنند و یک بسته حمایتی از مجموعه شناخت مشکلات، نقاط ضعف رابطه شان و راه حل های ممکن دریافت کنند. این مدل از مشاوره مثل رقص تانگو است، به همکاری هر دو شخص احتیاج دارد.

زوج ها می توانند با یک منطقه هدف مانند استرس برنامه ریزی عروسی، نگرانی های مالی یا مشاجرات مکرر وارد شوند. اما مشاوره قبل از ازدواج بیشتر از یک موضوع خاص است. همچنین می تواند به زوج ها اجازه دهد تا با یک درمانگر برای بحث در مورد ماهیت رابطه خود به عنوان یک کل بحث کنند.

همانطور که به طور معمول زوجین قبل از ازدواج تست های سلامت فیزیکی و خون می دهند، به همان اندازه هم منطقی است قبل از قطعی شدن تعهد ازدواج، از تناسب ترکیب شخصیت هایتان مطمئن شوید.

چرا مشاوره قبل از ازدواج ؟

ازدواج با تعهد و بار مسئولیت سنگینی همراه است. در هر ازدواجی دو نفر متعهد می شوند که برای ساختن یک زندگی مشترک قدم های لازم را برداشته، و برای همیشه به محبت یکدیگر پایبند باشند. اما برای تحقق این تعهد ها باید به سه مورد مهم قبل از ازدواج سنجیده شود: آمادگی هر یک برای تشکیل زندگی مشترک، تناسب و تطابق زوج و خانواده ها و در نهایت مهارت های ارتباطی هر دو نفر. از آنجا که پیش از ازدواج به علت علاقه و شور و شوق ممکن است افراد نتوانند واقعیت ها را ببینند و درست بررسی کنند، بهتر است برای اطمینان از یک متخصص مجرب، مشاوره قبل از ازدواج گرفته شود. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که مشاور به جای شما تصمیم نمی‌گیرد، بلکه با صحبت کردن با هر دو نفر و در صورت لزوم گرفتن آزمون های شخصیتی می تواند شما را از چالش های پیش رو آگاه کرده و برای رویارویی با آن آموزش دهد.

زوج تراپی قبل از ازدواج باید چگونه باشد؟

دلایل بی شماری وجود دارد که چرا یک زوج ممکن است بخواهند به دنبال مشاوره قبل از ازدواج باشند. این راهی برای رسیدگی به یک مشکل خاص است، به عنوان مثال اگر شما و شریک زندگی تان همچنان در مورد الگوهای خرج کردن یکدیگر با هم درگیر می شوید. اما همچنین زمانی است که در مورد موضوعات حساس با یک شخص ثالث بی طرف صحبت کنید، زمانی را اختصاص دهید تا در مورد هر گونه ترس و ابهام در مورد آینده مشترک خود صحبت کنید و ارتباط بین شما و شریک زندگی خود را بهبود بخشید. از حل تعارض گرفته تا تعیین انتظارات واقع بینانه برای زندگی زناشویی، یک مشاور پیش از ازدواج به زوج ها کمک می کند تا یک رابطه سالم را ایجاد و حفظ کنند.

شما در این جلسات باید بتوانید در یک محیط آرام سعی کنید خودتان باشید و بتوانید صادقانه و همدلانه مشکلات و دغدغه های خودتان را با همسر آینده خود مطرح کنید و به کمک مشاور این نگرانی ها را برطرف و راه حل هایی برایشان پیدا کنید.

مشکلات زوجین قبل از ازدواج

چه موضوعاتی در مشاوره پیش از ازدواج مطرح می شود؟

هیچ محدودیتی در خصوص موضوعاتی که در این جلسات قابل بررسی هستند، نیست. اتفاقا نکته مثبت این جلسات همین است، شما قرار است باقی عمر خود را کنار یک انسان دیگر زندگی کنید و شما می توانید در مورد هر مساله ای ذهنتان را به خود مشغول کرده است صحبت کنید.

 • باورها و ارزش ها
 • روابط خانوادگی
 • تصمیم گیری
 • مقابله با خشم
 • میزان و نحوه زمان صرف کردن با هم
 • انتظارات و توقعات
 • پرهیز از رنجش های سمی
 • از بین بردن ترس از ازدواج یا رسیدگی به اضطراب ازدواج
 • رسیدگی به هر گونه نگرانی که ممکن است در مورد رابطه یا آینده مشترک داشته باشید

سوالات دقیق تر می تواند به این شکل باشند:

 • ارزش ها و باورهای اصلی شما چیست؟
 • هر کدام از شما انتظار دارید چه نقشی در ازدواج خود داشته باشید؟
 • چگونه برنامه ریزی می کنید که امور مالی و مخارج را در مقابل پس انداز مدیریت کنید؟
 • چگونه به تعارض و مشاجرات رسیدگی می کنید؟
 • آیا می خواهید بچه دار شوید؟
 • رابطه جنسی برای شما چه معنایی دارد؟
 • چگونه روابط خود را با خانواده خود مدیریت خواهید کرد؟

جلسه اول مشاوره پیش از ازدواج چگونه می گذرد؟

در جلسه اول شما با مشاور پیش از ازدواج به سوالات ابتدایی پاسخ می دهید و مشاور سعی می کنید سطح احساسات شما را متوجه شوید و به کمک هم یک هدف برای جلسات تعیین کنید.

وجود یک محیط آرامش بخش و دوستانه در جلسه اول به ادامه این جلسات بسیار کمک می کند.

بهترین زمان برای مشاوره قبل از ازدواج کی هست؟

بهترین زمان برای مشاور پیش از ازدواج بعد از چند جلسه آشنایی و کسب شناخت کلی از طرف مقابل تان است، قبل از اینکه علاقه شدید یا وابستگی نسبت به طرف مقابل تان ایجاد شود. اما افرادی که رابطه آشنایی پیش از ازدواج به سر می‌برند هم قبل از تصمیم‌گیری نهایی در این مورد ضروری‌ است به مشاور مراجعه کنند چون معمولا در روابط آشنایی حتی اگر طولانی مدت هم باشد بازهم شناخت کافی و کاملی از طرف مقابل به دست نمی‌آید و مشاوره پیش از ازدواج کمک می‌کند تا احتمال خطا و اشتباه را به کمترین حد خود برسانید.

حلقه های ازدواج

آیا می شود بدون مشاوره قبل از ازدواج هم ازدواج کرد؟

پاسخ بله است! رفتن به جلسات مشاوره پیش از ازدواج اجباری نیستند، این شما هستید که تصمیم گیر نهایی می باشید اما در نظر بگیرید که دارید در مورد مهم ترین تصمیم زندگی خود نتیجه گیری می کنید، همسر شما پدر یا مادر فرزندان شما خواهد بود، در جمع دوستان و خانواده کنارتان است، شب ها کنار شما می خوابد و شما در ادامه زندگی در تمامی مسائل مالی با او شریک هستید، پس چه بهتر که سنجیده و منطقی در خصوص ازدواجتان تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.