مشاوره پیش از ازدواج

استمرار زندگی مشترک خود را تضمین کنید.

مشاوره پیش از ازدواج

قصد ازدواج دارید ؟ پس مشاوره پیش از ازدواج فراموش نشود! همه ما می‌دانیم که ازدواج اتفاق مهمی برای زندگی هر آدمی است و نمی‌شود سرسری و الکی باهاش برخورد کرد اما آیا واقعا وقتی نوبت به خود ما می‌رسد به آن اندازه که لازم است جدی برخورد می‌کنیم؟ شاید برای شما سوال باشد که مشاوره پیش از ازدواج مگر چه کمکی می‌تواند بکند؟ اگر قرار باشد در یک جمله پاسخ این سوال را بدهیم باید بگوییم که مشاوره پیش از ازدواج حکم واکسن را برای زندگی مشترک شما خواهد داشت تا این ازدواج خدایی نکرده به طلاق منجر نشود. فراموش هم نکنید که در دوران دوستی یا نامزدی طرفین به طوری غریزی متوجه نقایص و مشکلات طرف مقابل خود نمی‌شوند و به محض اینکه شش ماهی از ازدواج بگذرد تازه کم کم متوجه مشکلاتی که هست می‌شوند، حال وقتی می‌شود پیشگیری کرد، چرا که نه!

با مشاوره پیش از ازدواج هم خودتان و هم معشوق خود را بهتر بشناسید

قطعا شما و کسی که قصد ازدواج با آن را دارید در محیطی متفاوت و شرایط متفاوت بزرگ شده اید، احتمالا شما فرزند اول خانواده و او فرزند آخر باشد یا یک ترکیب دیگری، احتمالا شما فکر می‌کنید که باید سرویس خواب را با تم رنگی سفید بگیرید اما او فکر می‌کند که اگر تیره باشد بهتر است، در مورد مسائل مالی چطور؟ هر دوی شما کار می‌کنید؟ اگر آره اگر نه، قرار است چه کسی مدیریت مالی خانه را به عهده بگیرد؟ همه این مسائل و سوالات مواردی هست که باید از قبل ازدواج در مورد آنها صحبت کرد، دقیق و شفاف! حال طبیعی است که وقتی مسئله زندگی مشترک دو نفر در یک خانه باشه سوالات و مباحث سر به فلک می‌کشند، بنابراین با مشاوره پیش از ازدواج به کمک مشاور همه چیز را تحت کنترل و آرامش پیش ببرید.

چرا مشاوره قبل از ازدواج؟

ازدواج با تعهد و بار مسئولیت سنگینی همراه است. در هر ازدواجی دو نفر متعهد می شوند که برای ساختن یک زندگی مشترک قدم های لازم را برداشته، و برای همیشه به محبت یکدیگر پایبند باشند. اما برای تحقق این تعهد ها باید به سه مورد مهم قبل از ازدواج سنجیده شود: آمادگی هر یک برای تشکیل زندگی مشترک، تناسب و تطابق زوج و خانواده ها و در نهایت مهارت های ارتباطی هر دو نفر. از آنجا که پیش از ازدواج به علت علاقه و شور و شوق ممکن است افراد نتوانند واقعیت ها را ببینند و درست بررسی کنند، بهتر است برای اطمینان از یک متخصص مجرب، مشاوره پیش از ازدواج گرفته شود. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که مشاور به جای شما تصمیم نمی‌گیرد، بلکه با صحبت کردن با هر دو نفر و در صورت لزوم گرفتن آزمون های شخصیتی می تواند شما را از چالش های پیش رو آگاه کرده و برای رویارویی با آن آموزش دهد.

آیا شخصی که به او علاقه مندید برای ازدواج با شما مناسب است؟

حالا که شما از آمادگی خود برای ازدواج اطمینان پیدا کردید، مهم است بدانید که آیا می توانید باقی عمر خود را با کسی که برای ازدواج در نظر دارید بگذرانید؟ برای پاسخ به این سوال باید ببینید که آیا بین شما و خانواده هایتان تناسب فرهنگی، مذهبی، اقتصادی و تحصیلی وجود دارد؟ البته که عشق و علاقه برای هر ازدواجی لازم است اما بررسی نکردن میزان تناسب شما و همسر آینده تان می تواند عواقب نامطلوبی داشته باشد. البته که در سنجیدن میزان تطابق زوجین و خانواده ها نباید وسواس به خرج داد، بلکه باید بسته به حساسیت دو طرف از امکان تعامل آنها با حدی از تفاوت ها مطمئن شد.

علاوه بر سنجش زمینه های فردی و خانوادگی افراد، یکی دیگر از موارد تاثیر گذار در موفقیت یک ازدواج، همخوانی و همگرایی علائق و آرزو ها و برنامه های آینده ی دو نفر است. قبل از ایجاد تعهد دو نفر باید بدانند که آینده ای که هر یک برای خود و زندگی مشترک شان متصور می شود می تواند با نسخه ای که همسرش در سر می‌پروراند یکی شود. در غیر اینصورت ممکن است افراد مجبور به فدا کردن کل اهداف و آرزو های شخصی یا ترک زندگی مشترک شوند. مثلا هر دو طرف باید بدانند که چه تعداد فرزند و در چه زمانی می خواهند، یا در مورد محل و شرایط زندگی، شغل افراد و … باید تصمیم گیری کنند.

حال که شخصیت و باور ها و انتظارات شما مشخص شد، برای ساختن ازدواجی موفق به مهارت هایی نیاز دارید که بتوانید تفاوت ها و تعارضات را هنرمندانه مدیریت کنید.

بهترین زمان برای مشاوره پیش از ازدواج کی هست؟

بهترین زمان برای مشاور پیش از ازدواج بعد از چند جلسه آشنایی و کسب شناخت کلی از طرف مقابل تان است، قبل از اینکه علاقه شدید یا وابستگی نسبت به طرف مقابل تان ایجاد شود. اما افرادی که رابطه آشنایی پیش از ازدواج به سر می‌برند هم قبل از تصمیم‌گیری نهایی در این مورد ضروری‌ است به مشاور مراجعه کنند چون معمولا در روابط آشنایی حتی اگر طولانی مدت هم باشد بازهم شناخت کافی و کاملی از طرف مقابل به دست نمی‌آید و مشاوره پیش از ازدواج کمک می‌کند تا احتمال خطا و اشتباه را به کمترین حد خود برسانید.

در مشاوره پیش از ازدواج چطوری طرفین همدیگر را بهتر می‌شناسند؟

در مشاوره پیش از ازدواج مراجعین با پاسخ به سوالات مشاور و دریافت تکالیف به شناختی دست پیدا می‌کنند، که در طول آشنایی معمولی به این دقت ایجاد نمی‌شود؛ چراکه دو نفر معمولا به دلیل بودن در بطن رابطه و درگیری با احساسات مختلف، به خیلی از مسائل توجه نمی‌کنند. گاهی مراجعین چند سال هست که همدیگر را می‌شناسند یا ارتباط خانوادگی دارند اما اصلاً به یکسری از سوالات و مسائل بالقوه در آینده فکر نکرد‌ه‌اند.

نتیجه گیری در مورد مشاوره پیش از ازدواج

فکر کنم حال متقاعد شدید که ازدواج بدون مشاوره پیش از ازدواج اشتباه محض است. بنابراین حتما پیش از ازدواج و قبل از آنکه رابطه بین شما خیلی عمیق شود به مشاوره ازدواج سر بزنید و عشق خود را تحکیم ببخشید.

متخصصین حاذق و دلسوز ما در  کلینیک دل در کنار شما هستند تا بتوانید دوام و لذت زندگی خانوادگی خود را جاودانه کنید . با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *