خانواده درمانی

خانواده درمانی

خانواده درمانی چیست ؟

خانواده درمانی نوعی روان درمانی است که کلیه اعضای یک خانواده را شامل می شود. یک درمانگر یا تیمی از درمانگران در خانواده درمانی چندین جلسه را برگزار می کند تا به خانواده ها در مقابله با موضوعات مهمی که ممکن است در خانه و خانواده مشکل ایجاد کند، کمک کند. روان درمانگر در ابتدا مسائل خانواده را بررسی می کند، که این مسائل می تواند گذر از یک دوره زمانی بسیار سخت، یک دوره ی انتقال مهم یا یک چالشی باشد که اخیرا برای خانواده بوجود آمده است.

هدف خانواده درمانی

تراپی خانواده و کودکان

هدف خانواده درمانی، کمک به اعضای خانواده در بهبود ارتباطات، حل مشکلات خانوادگی، درک و رسیدگی به موقعیت های ویژه خانوادگی (به عنوان مثال مرگ، بیماری جدی جسمی یا روحی، یا مسائل مرتبط با کودکان و نوجوانان) و ایجاد یک محیط امن درخانه با عملکرد و روابط بهتر است. گاهی اوقات برای عضوی از خانواده مشکلی بوجود می آید و ما ناخودآگاه با رفتار خود یا به مشکل دامن زده و باعث مشکلی بزرگ تر می شویم و یا از پیدا کردن راه حل باز می مانیم و همه چیز را بدست زمان می سپاریم. اینجاست که خانواده درمانی می تواند کمک بزرگی برای تمامی اعضای خانواده باشد. مثلا برای خانواده های دارای یک عضو که یک بیماری جسمی یا روانی جدی دارند، خانواده درمانی می تواند خانواده ها را در مورد این بیماری آموزش دهد و مشکلات مربوط به مراقبت از فرد را برطرف کند. برای کودکان و نوجوانان، خانواده درمانی معمولاً در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که کودک یا نوجوان دارای، اضطراب یا اختلال خلقی باشد که باعث اختلال در کارکرد خانواده و اجتماعی آنها می‌شود.

خانواده درمانی به طور کلی توسط یک درمانگر یا تیم درمانی انجام می شود که در تکنیک های خانواده و گروه درمانی تخصص دارند و با تجربه هستند. به طور معمول، خانواده درمانی برای رفع یک مشکل خاص مانند نوجوان مبتلا به یک اختلال روانشناختی یا سازگاری با مرگ در خانواده آغاز می شود. با این حال به طور مکرر، جلسات درمانی برگزار می شود و مشکلات دیگری هم که ممکن است در خانواده وجود داشته باشد برای مثال مشکلات ارتباطی پیدا می شود. در یک جلسه درمانی، درمانگران به دنبال تجزیه و تحلیل روند تعامل و ارتباطات خانوادگی به عنوان یک کل هستند و با اعضای خانواده به طور خاص طرف نمیشوند. به این معنی که شخص خاصی مد نظر نیست و هدف در نهایت بهبود روابط خانواده است.

خانواده درمانی به معنی علمی

خانواده درمانی براساس تئوری سیستمهای خانوادگی استوار است، که در آن خانواده به عنوان یک ارگانیسم زنده در نظر گرفته می‌شود خانواده درمانی برای ارزیابی اعضای خانواده بر حسب موقعیت یا نقش آنها در کل سیستم استفاده می کند.با تغییر نحوه کار سیستم به جای تلاش برای رفع یک عضو خاص، مشکلات با آنها درمان می‌شوند.

ارتباطات سه گانه نظریه سیستم های خانواده معتقد است که روابط عاطفی در خانواده ها معمولاً مثلثی است. هر زمان که دو عضو در سیستم خانواده با یکدیگر مشکل داشته باشند ، یک عضو سوم را به عنوان راهی برای تثبیت روابط خود “مثلث می کنند”. مثلث های موجود در یک سیستم خانوادگی معمولاً به شکلی در هم تنیده می شوند که تعادل خانواده را حفظ می کند. مثلث های خانوادگی مشترک شامل کودک و والدین او می شود.

درمانگر خانواده

در اوایل دهه 2000 ، یک تئوری جدید سیستم ، چند سیستم درمانی (MST) ، در خانواده درمانی به کار رفته است که بیشتر اوقات برای خانواده های که کودکان و نوجوانان با اختلالات عاطفی جدی داشتند موثر بود.MST اغلب به عنوان “رویکرد سیستم های زیست محیطی خانواده” شناخته می شود زیرا محیط زیست خانواده را مشاهده می کند ، متشکل از سیستم های مختلفی که خانواده و کودک با آنها تعامل دارند (به عنوان مثال خانه ، مدرسه و جامعه). مطالعات بالینی متعددی نشان داده است که MST باعث شد روابط خانوادگی بهبود پیدا کند و کاهش علائم روانپزشکی در نوجوانان و مصرف مواد ، افزایش حضور در مدرسه و کاهش میزان بازداشت مجدد برای نوجوانان را به دنبال داشته است.

خانواده درمانی میتواند متشکل از روانپزشک ، زوج درمانگر هم باشد. آنها معمولاً با برنامه ریزی یک سری مصاحبه با اعضای خانواده از جمله فرزندان خردسال و برای درمان ارزیابی می کنند. این فرایند به پزشک اجازه می دهد تا دریابد که چگونه هر یک از اعضای خانواده مشکل را می بیند ، و همچنین برداشت های او از عملکرد خانواده را شکل می دهد. خانواده های درمانی به طور معمول به دنبال سطح و انواع احساسات بیان شده ، الگوهای تسلط و تسلیم شدن ، نقش های اعضای خانواده ، سبک های ارتباطی و مکان مثلث های عاطفی هستند. آنها همچنین توجه دارند که آیا این الگوهای سفت و سخت یا نسبتاً انعطاف پذیر هستند یا خیر.

توانایی حفظ هویت فرد در یک سیستم خانوادگی ضمن حفظ ارتباطات عاطفی با اعضا یکی از نکات مهم در خانواده درمانی است.

متخصصین حاذق و دلسوز ما در  کلینیک دل در کنار شما هستند تا بتوانید دوام و لذت زندگی خانوادگی خود را جاودانه کنید . با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.