نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟

نوروفیدبک

وقتی عدم تعادل مغز با احساسات مزمن بر زندگی روزمره فرد تأثیر می‌گذارد. این جا است که نوروفیدبک می تواند به شما کمک کند. در حقیقت نوروفیدبک به زبان ساده عملکرد مغز ما را می سنجد به و با کمک می کند تا امواج مغز را تنظیم کنیم و در نتیجه عملکرد مناسبی داشته باشیم در این مقاله به این موضوع می پردازیم که نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد، چگونه به ما کمک می کند و همچنین تعداد جلسات نوروفیدبک چقدر باید باشد تا نتیجه مناسب حاصل شود.

نوروفیدبک درمانی :

نوروفیدبک با لپتاپ

برای اینکه متوجه شویم نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد، ابتدا باید یادآورد شویم که در حقیقت کاربرد نوروفیدبک برای این است که به مغز آموزش داده شود چگونه باید فعالیت های خود را تنظیم کند، مثلا ممکن است این مسئله با انجام دادن چند بازی به مغز آموزش داده شود. نوروفیدبک درمانی یک روش علمی است که توسط اداره ی غذا و داروی آمریکا که در ضمینه پزشکی بسیار مورد تایید می باشد تایید شده است. نوروفیدبک راهی برای آموزش فعالیت مغز است. برای درک نوروفیدبک، ابتدا باید کمی در مورد امواج مغزی بفهمیم. امواج مغزی پالس های الکتریکی هستند که باعث میشوند سلولهای مغزی شما با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. امواج مغزی چیزهای زیادی در مورد نحوه احساس و عملکرد شما برای ما تعریف می کنند: عادات فکر، سطح استرس، خلق و خوی احساسی و عملکرد کلی مغز.

در نوروفیدبک درمانی با استفاده از سنسور های موجود در پوست سر، می توان این فعالیت ها را اندازه گیری و نظارت کرد. با استفاده از نرم افزار تجزیه و تحلیل مغز می توانیم مشخص کنیم که کدام فعالیت خاص منجر به علائم شما می‌شود.

هنگامی که زمینه های نگرانی را می دانیم، می توانیم یک برنامه آموزشی ایجاد کنیم تا مغز شما به حالت راحت و کارآمد تر تبدیل شود. این ما را به سوی نوروفیدبک سوق می‌دهد.

در طی یک جلسه نوروفیدبک درمانی، ما آنچه را که مغز شما واقعاً انجام می دهد با آنچه دوست دارید انجام دهد مقایسه می کنیم. هنگامی که مغز شما به وضعیت بهتری نزدیک بشود، از رایانه به وسیله یک پیغام، جلو رفتن مرحله و یا غیره… پاداش می گیرید. معمولا این “بازخورد عصبی” به صورت یک بازی ویدیویی ، موسیقی یا فیلم است.

صدا و تصویر بلافاصله به مغز شما می گویند چه موقع مغز شما به مکانی کارآمدتر نزدیک می شود و چه موقع دور می‌شود. نوروفیدبک درمانی درست مثل تمرینات بدنی ماهیچه های خاصی را در مغز تقویت می‌کند.

با تمرین بیشتر و انجام نوروفیدبک درمانی مرتب مهارت های فرد بهبود می یابد و به زودی می تواند بدون کمک ما این تغییرات را به تنهایی انجام دهد. در حالی که پیشرفت فرد را ارزیابی می‌کنیم، متوجه تغییر در نقشه مغزی او می‌شویم، که قادر به انتخاب بهترین واکنش های عاطفی خود است و دیگر مشکلی با آنها بوجود نمی آید. در نتیجه خواب، تمرکز فرد و کنترل احساسات بهتر می شود.

علائم در نتیجه درمان با نوروفیدبک فروکش می کند، مغز او  در وضعیت مثبت تری قرار گرفته و نقشه مغز وی آن را تأیید می‌کند.

آیا نوروفیدبک عوارض جانبی دارد؟

نکته مهم این است که تا کنون در دنیا عوارضی جانبی برای نوروفیدبک دیده نشده است و بنابراین می توان از این موضوع نتیجه گیری کرد که نوروفیدبک درمانی در بدترین حالت هیچگونه تاثیری در فرد ندارد و بنابراین مراجعه کننده می تواند مطمئن باشد که تاثیرات منفی و مضراتی او را تهدید نمی کند.

تعداد جلسات نوروفیدبک چقدر است؟

هنگامی که متوجه شدیم، نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد، احتمالا در ذهن ما این سوال شکل می گیرد که تعداد جلسات نوروفیدبک چقدر باید باشد تا یک درمان کامل حاصل شود. معمولا عدد ثابت، خاص و مشخصی برای تعداد جلسات نوروفیدبک وجود ندارد. اما چیزی که امروزه گفته می شود این است که نوروفیدبک معمولا جلساتی 30 تا 45 دقیقه ای دارد و همینطور تعداد جلسات آن در هفته دو یا سه جلسه به صورت میانگین است. تعداد جسات نوروفیدبک در مجموع و به صورت میانگین بین 30 تا 40 جلسه است اما دقت داشته باشید که می تواند بین افراد مختلف و همچنین مورد های مختلف این عدد کاملا فرق بکند و این عدد را باید از روان درمانگر خود بپرسید. البته زمانی که تعداد جلسات نوروفیدبک به 10 یا 20 هم می رسد معمولا یک نتیجه قابل مشاهده حاصل می شود. و شما می توانید از روند درمان اطمینان حاصل کنید. در حقیقت اینطور نیست که حتما باید منتظر باشید تا تمام جلسات بگذرد و بعد تازه نتیجه را مشاهده کنید.

کلینیک روانشناسی دل با انواع و اقسام اقشار، افراد و نسل ها اعم از مدیرعامل شرکت ها، ورزشکاران و هنرمندان حرفه ای تا کسانی که مبتلا به اوتیسم شدید و آسیب مغزی هستند، همکاری داشته است و با افتخار باید اعلام کنیم که، همگان از درمان خود توسط نوروفیدبک بسیار راضی بودند. علت و نشانه هر چه باشد، نوروفیدبک می تواند در بازیابی مغز به یک الگوی سالم تر، مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.