مشاوره فردی

برای همه ما پیش می‌آید که دچار وسواس، حسرت، ترس، پشیمانی و … می‌شویم و گاهی اصلا برایمان ساده نیست که از این حس ها عبور کنیم، اینجاست که مشاوره فردی می‌تواند به ما کمک شایانی کند. همانطور که ما حمام می‌رویم و جسم خود را از هر گونه کثیفی پاک می‌کنیم گاهی هم لازم است که با مشاوره فردی ( درمان فردی ) روان خود را از حس های سمی و مضر پاک کنیم. مشاوره فردی مناسب هر سنی می‌باشد و گاهی شما بخاطر افسردگی به درمان فردی نیاز دارید و گاهی برای وسواسی که دچارش هستید، روان آدمی از پیچیده ترین چیز هایی است که ما می‌شناسیم، بنابراین اگر گاهی به تنهایی از پس مشکلات فکری تان برنمی‌آیید به خودتان سخت نگیرید.

ما در این مقاله در ابتدا به این می پردازیم که درمان فردی چگونه برای ما مناسب است و در انتها یک پیشنهاد برای مشاوره فردی در تهران برای شما خواهیم داشت.

بهترین زمان برای مشاوره فردی چه زمانی است؟

زمان مشاوره فردی

اگر مسئله ای باعث ایجاد پریشانی شود یا در زندگی روزمره اختلال ایجاد کند ، می‌تواند زمان آن باشد که به دنبال مشاوره باشیم. این مشکل می تواند شامل افکار منفی، احساسات، رفتارها یا حتی احساس بدنی مانند درد یا خستگی باشد. در هنگامی که متوجه یک مشکل شدید، با خودتان نگویید حتما خودش حل می‌شود. صبر نکنید تا معجزه شود. بلکه با اینکارتان فقط علائم شدید می شود. برخی از افراد ممکن است به دلیل شرم از درمان خودداری کنند. مشاوره می‌تواند از کمک به یادگیری مهارت ها تا مدیریت علائم بیماری، کاهش استرس و بهبود کیفیت زندگی تاثیر داشته باشد.

مزایای مشاوره فردی چیست ؟

 • کمک می‌کند به مشکلات درونی خود غلبه کنید.
 • برعکس در موارد مثبت کمک می‌کند احساسات مثبت و آرامش خود را بیشتر کنید.
 • به یادگیری مهارت برای رسیدگی به شرایط دشوار ، تصمیم گیری سالم و رسیدن به اهدافتان کمک می‌کند.
 • می‌توان گفت مشاوره برای شما یک سفر برای شناخت خود و آگاهی درونی است.

مشاوره فردی خوب به دلایلی از قبیل افزایش خود آگاهی فرد، تشویق به خود آگاهی، تقویت مهارت های ارتباطی و بهبود روابط مفید است. این موارد می‌تواند به تغییرات خوبی در فرد منجر شود.

بسیاری از افراد که در مشاوره فردی شرکت می‌کنند به دنبال مشاوره در مورد موضوعات مربوط به روابط و مهارت های اجتماعی هستند و سعی می‌کنند تا توانایی های خود را بشناسند و بتوانند مرز توانایی های خود را گسترش دهند. علاوه بر آن مشاوره فردی می تواند در راستای بهبود مهارت های ارتباطی افراد یعنی مواردی نظیر هوش هیجانی، همدلی، مهارت خوب گوش دادن ، اعتماد به نفس و احترام ، کمک کند. به طور کلی مشاوره فردی حرفه ای در جهت ایجاد ارتباطات سالم سودمند است و به عبارتی می توان گفت که مشاوره شخصی به رشد فرد کمک بزرگی می‌کند.

در مشاوره فردی چه می‌گذرد؟

در بهترین مشاوره های فردی تمرکز بر ذهن آگاهی است. به این صورت که به فرد کمک می‌شود خودش را بشناسد و با افکارش آشنا شود. به عبارتی مشاور روانشناس فردی، افراد را ترغیب می کند تا نسبت به افکار و احساسات خود در زمان حال فکر کنند و آگاهی داشته باشند. علاوه بر این مشاوره فردی به افراد کمک می کند تا متوجه شوند رفتارشان چه نتیجه ای دارد. روانشناسانی که از روش درمانی شناختی رفتاری یا CBT در مشاوره فردی استفاده می‌کنند، همانطور که در ابتدا هم اشاره شد به فرد کمک می‌کنند تا متوجه شود در چه مواردی واقعیت با آن چیزی که او فکر می‌کند تفاوت دارد. در ادامه به فرد برای شناسایی باور ها و ارزش های خود و شناسایی مواردی که زندگی فرد را می تواند معنی دار کند کمک می‌کنند. این مواردی است که در مشاوره فردی مطرح می‌شود. .

مشاوره با استفاده از آموزش خود آگاهی به افراد کمک می کند تا بیاموزند که افکار افراد ، روحیات را تحت تاثیر قرار می دهد نه حوادث بیرونی و همچنین انواع مختلف افکار منفی هستند که موجب احساسات منفی به خصوصی می شوند و این افکار منفی افسردگی، خشم، گناه، یاس و نا امیدی را به وجود می‌آورند. در صورتی که به ظاهر اینگونه است که افسردگی و یا از این قبیل مشکلات تنها نتیجه مشکلات بیرونیست. مشاور فردی برای مثال در درمان افسردگی به افراد کمک می کند تا از ارتباط بین افکار و احساسات اطلاع یابند و بتوانند از روحیه بد رهایی یابند.

برای مثال ما در مقاله چگونه افسرده شویم؟ کاملا توضیح داده ایم که چگونه رفتار شما خود می‌تواند باعث افسردگی شما شود.

درمان فردی برای چه موضوعاتی مناسب است؟

درمان فردی موثر

ثابت شده است که مشاوره روان درمانی برای افرادی که با هر یک از موارد زیر سر و کار دارند مؤثر است:

 • اعتیاد و سوء‌‌مصرف (الکل، مواد مخدر و سایر)
 •  مسائل مربوط به تغییر (انتقال به مکان جدید، شروع کار جدید یا در مدرسه جدید)
 • خشم
 • افسردگی و اضطراب
 • اختلالات خوردن
 • هویت جنسیتی
 • سوگ (مرگ، شکست روابط، ورشکستگی)
 • سوء‌‌استفاده‌‌ بدنی و تروما
 • مشکلات روابط (با خانواده، دوستان، همکاران)
 • استرس

از لیست بالا، می‌‌توانید نتیجه بگیرید که مراجعینی که به دنبال مشاوره هستند، گاها افرادی‌اند که تحت شرایطی با فشار زیاد قرار می‌‌گیرند. با این حال، تنها این موارد نیست، زیرا موارد دیگری را نیز می‌‌توان یافت که هرکس ممکن است آن را یک مشکل “بزرگ” بنامد؛ اما در این لیست نیستند. به همین دلیل می‌‌توان گفت که مشاوره فردی تنها مخصوص شرایط سخت و اسفناک نیست. ابدا از این موضوع خجالت نکشید که مورد شما نیاز به روان درمانی ندارد و یا مورد مهمی نیست.

اولین تصمیم قبل از مشاوره چیست؟

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این مساله است که شما باید به دنبال روانشناس یا روانپزشک خوب باشید، باید از حاذق بودن مشاور خود اطمینان داشته باشید یا حداقل در جلسه اول این مساله را متوجه شوید و دومین نکته این است که در این راه “صبور باشید صبور باشید صبور باشید” خیلی از مراجعین توقع دارند که در جلسه های اول به نتیجه نهایی برسند! اما فراموش نکنید که خیلی از مشکلاتی که ما در روان خود داریم ریشه های عمیقی دارند و خیلی از آنها به کودکی ما باز‌می‌گردند، پس نیاز است با صبوری تمام به تلاش در این راه ادامه بدهید.

مشاوره فردی در تهران

اگر ساکن تهران باشید، حتما تا به حال و مخصوصا بعد از خواندن این مقاله درمان فردی، برایتان این سوال پیش آمده که مشاوره فردی در تهران که هم قیمت مناسبی داشته باشد، هم مطمئن، محرم و رازدار باشد و هم بتواند پاسخگوی نیاز های شما باشد را از کجا می توانید پیدا کنید. برای این موضوع باید توجه داشته باشید که کلینیک های روانشناسی معمولا بهترین انتخاب ها برای مشاوره فردی در تهران هستند زیرا که دارای چندین روانشناس متخصص و معتبر با رویکرد های مختلف می باشند. همچنین در این کلینیک ها معمولا نظارت به صورت کامل و دقیق صورت می گیرد بنابراین مطمئن تر هستند و همچنین در کلینیک های روانشناسی معمولا تلاش می شود از جدید ترین متود های روز استفاده شود. علاوه بر این موضوع، حتی گاهی امکان مشاوره های گروهی را هم برای شما بوجود می آورند. در این مورد پیشنهاد ما کلینیک روانشناسی دل در نیاوران است. برای مشاوره فردی در تهران و نیاوران می توانید با مراجعه به کلینیک دل در نیاوران خیابان با هنر و یا برای مشاوره فردی به صورت آنلاین با شماره های این مرکز تماس حاصل فرمایید.

احساس قدرتمندی کنید

احتمالاً بهترین مزیت در مورد شروع روان درمانی، احساس کنترل مجدد زندگی است. وقتی کار خود را با یک درمانگر شروع کردید ، کنترل خود و زندگی خود را به دست می‌آورید و احساس می‌کنید می‌توانید هر کاری انجام دهید. انواع بسیاری از روان درمانی وجود دارد. روان درمانی وجود دارد که به بیماران کمک می‌کند تا رفتارها یا الگوهای فکری را تغییر دهند ، روان درمانی که به بیماران کمک می کند تا تأثیر روابط و تجربیات گذشته را بر رفتارهای فعلی کشف کنند، و روان درمانی هایی که برای کمک به حل سایر مشکلات به روش های خاص وجود دارد.

متخصصین حاذق و دلسوز ما در  دل کلینیک در کنار شما هستند تا بتوانید دوام و لذت زندگی خانوادگی خود را بیش از پیش کنید. با ما تماس بگیرید .