زوج درمانی و روش های موثر

هر رابطه ای مشکلاتی دارد. یادگیری نحوه رسیدگی به اختلافات نه تنها می تواند مشکلات شما را حل کند، بلکه می تواند رابطه شما را بسیار قوی تر کند. زوج درمانی راهی است که به شما در این خصوص کمک می کند.

در زوج درمانی، یک مشاور دارای مجوز با دو نفر همکاری می کند تا رابطه آنها را بهبود بخشد. انواع خاصی از مشاوران نیز به طور خاص برای کار با زوج ها، از جمله درمانگران ازدواج و خانواده، آموزش دیده اند.

مثل باقی روان درمانی ها، زوج درمانی نیاز به تعامل و گفت و گو دو طرفه دارد.

زوج درمانی راهیست برای حل مشکلاتی که بین زوجین حس می‌شود، در این روش زوج درمانگر یا روانشناس ( به طور کلی شخصی که تجربه درمان بالینی خانواده دارد ) با استفاده از تاکتیک های متفاوت سعی در پیدا کردن ریشه مشکل و سپس حل مشکل زوجین دارد. لازم است بدانید که در زوج درمانی مراجعه به زوج درمانگر مناسب خیلی حائز اهمیت است، چرا که مشاهده شده در مواردی زوج درمانی وضعیت رابطه زوجین را بدتر کرده چون زوج درمانگر تجربه کافی در این زمینه را نداشته، پس خیلی در انتخاب زوج درمانگر خوب دقت کنید. اما انتخاب زوج درمانگر خوب فقط یک بخش زوج درمانی می‌باشد، نکته مهم تر این است که زوجین تعهد و تلاش در رابطه با حل مشکل داشته باشند و وجود مشکل در یک رابطه همیشه هم به معنای آن نیست که یک طرف یا دو طرف رابطه مشکلاتی دارند، بلکه در مواردی دو طرف فاقد مشکل هستند و این رابطه شان است که نیاز به ترمیم و اصلاح دارد.

آیا زوج درمانی موثر است؟

آیا زوج درمانی موثر است؟

فرض کنید فردا صبح که قصد می‌کنید با ماشین یا موتور خود به سمت محل کار بروید ناگهان متوجه می‌شوید که یکی از چرخ ها پنجر شده است! خب چه کار می‌کنید؟ با همان چرخ شروع به حرکت می‌کنید؟ و اگر این کار را بکنید می‌دانید که مشکل جدی تر خواهد شد و آسیب بیشتری ماشین می‌بیند و اگر اصلا تعمیر نشود آخر سر ماشین یا موتور از کار می‌افتد… اما معمولا افراد در این شرایط آستین بالا می زنند و سعی می‌کنند که پنچری چرخ را بگیرند و یا اگر خود توانایی این کار را ندارند از کسی کمک می‌گیرند که بلد باشد پنچری چرخ را بگیرد. کاری که زوج درمانی برای روابط می‌کند دقیقا همان کاری است که پنچری گرفتن برای چرخ پنچر می‌کند، و گاهی وقت ها بنا به دلایل متعددی شما و یا همسر شما نمی‌توانید مشکل رابطه خود را حل کنید و دقیقا همین موقع است که شما نیاز به زوج درمانی دارید، البته ما مثال پنچر گیری را برای پاسخ به سوال “آیا زوج درمانی موثر است؟” شرح دادیم وگرنه همگی می‌دانیم که ترمیم مشکلات یک رابطه به مراتب خیلی سخت تر از ترمیم مشکلات یک چرخ است.

چه زمانی به زوج درمانی نیاز است؟

شما باید بدانید که چه زمانی به زوج درمانی نیاز دارید، نه آنقدر دیر که کار از کار بگذرد و نه آنقدر زود که کم کم استقلال خود در حل مشکلات تان را از دست بدید، در ادامه به چند مورد اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کند تا متوجه بشوید چه زمانی نیاز دارید.

یک یا چند الگو مخرب حاکم بر رابطه شما است

عادت ها و الگو های بد و مخرب زیادی هستند که ممکن است در زندگی روزمره به آن ها گرفتار شوید، از عادات غذایی و خواب نامناسب گرفته تا عادت به جدایی، برخورد نامناسب با خانواده ها و هزاران مورد دیگر…. یک الگوی مخرب می‌تواند به این سادگی باشد که یک نفر از شما همیشه از دیگری به عنوان سنگ صبور استفاده می‌کند، اما خودش در مقابل حاضر به شنیدن و همدلی با دیگری نیست. یا شاید عمیق تر، تقسیم نامتعادل کار های خانه میان زوجین. هرچه این الگو های مخرب، ریشه در زمان های طولانی تری داشته باشند، انرژی و زمان بیشتری برای حل شدن نیاز دارند. پس بهتر است هرچه زودتر شروع کنید.

یک اتفاق ناگوار همه چیز را تغییر داده است

گاهی در زندگی مشترک، این به عقب رفتن نیست که دردناک است، بلکه تاثیری که روی رابطه یا ازدواج شما می‌گذارد آزار دهنده است. بسیاری از زوجین بعد از یک اتفاق ناگوار در رابطه شان تصمیم می‌گیرند راه خود را بروند. این اتفاق می‌تواند از دست دادن فرزند، بیکاری طولانی مدت، بیماری های سخت یا مشکلات خانوادگی در زندگی یکی از طرفین باشد. ممکن است هیچ یک از شما در بدو این اتفاق ناگوار و دلخراش، به فکر زوج درمانی نیفتد، اما لازم است که همیشه به این موضوع توجه داشته تا در زمان وقوع آن آماده باشید.

یکی یا هردوی شما در حل تعارضات ناکارآمد است

براساس تحقیقاتی که توسط «جان گاتمن» انجام شده است، اینکه یک زوج چگونه تعارضات را مدیریت می‌کنند، معیار خوبی برای پیش بینی مسیر پیش روی این زوج است. ممکن است یکی از شما مسائل را درون خود خاموش کند، پرخاش کند یا خود را به بیخیالی بزند. متاسفانه هیچ حدی برای مثال های ناکارآمدی در یک بحث یا مشاجره نیست؛ بنابراین هر کجا حس کردید که مذاکرات و بحث های شما رابطه را به سمت و سوی خوبی نمی‌برند به فکر یک مشاور باشید و اینجاست که زوج درمانی وارد کار می‌شود.

چه زمانی به زوج درمانی نیاز است؟

یک درخواستی از همسر خود دارید اما شیوه بیانش را نمی‌دانید

زیبایی روان درمانی از همان اتاق مشاوره شروع می‌شود؛ اتاق مشاوره جایی است که به شما آنقدر احساس امنیت و آرامش می‌دهد که می‌توانید «هرچه می‌خواهد دل تنگتان، بگویید». یک مشاور دلسوز و البته حرفه ای به شما کمک می‌کند تا بر ترس هایتان غلبه کنید و هر چیزی را با همسرتان در میان بگذارید.

نمی‌دانید مشکل چیست اما حس می‌کنید مشکلی هست

درست مثل درمان فردی، زوج درمانی هم گاهی نه تنها برای ارائه ی راه حل بلکه برای فهمیدن و شناختن مشکل کمک کننده است. در واقع قضیه از این قرار است که یک چیزی در زندگی مشترک شما تغییر کرده است، اما شما نمی‌توانید این تغییر را توصیف کنید و هیچ توضیحی برای آن ندارید. یا همانند قبل با همسر یا پارتنرتان احساس راحتی نمی‌کنید این ها نشانه هایی هستند در واکنش به یک رابطه ی ناسالم یا ناکارآمد. وجود این نشانه ها به این معنا نیست که یک نفر در این رابطه هست که سزاوار سرزنش شدن است، بلکه یعنی کل رابطه نیاز به رسیدگی دارد و دفتر مشاوره ی زوج درمانی بهترین مکان برای شروع این رسیدگی است.

کیفیت ارتباطی بین شما ضعیف شده است

شاید اصلا این بحث ها و مشکلات دردسر اصلی نباشند، اما یکی از شما یا هردوی شما احساس می‌کنید که درک نمی‌شوید و نادیده گرفته شده‌اید. یا اینکه حس می‌کنید شما نمی‌توانید پارتنرتان را بفهمید و احساسات وی را درک کنید. معمولا مهم ترین نتیجه ی زوج درمانی، افزایش کیفیت برقراری ارتباط و فهم متقابل است. یک مشاور حرفه ای به شما ابزار‌ها و روش هایی را یاد می‌دهد که از طریق آن ها قادر خواهید بود بهتر به پارتنرتان گوش دهید، یکدیگر را بیشتر درک کنید و در نهایت کیفیت رابطه شما بهتر و مطلوب تر شود.

روان درمانی زوجین

دعوا های تکراری و بی نتیجه | زوج درمانی

آیا حس می‌کنید که ریتم زندگی روزمره شما به سمتی می‌رود که بیشتر حول محور مشاجرات شما و پارتنرتان می‌چرخد؟ شاید بیشتر این مشاجرات کوچک و جزئی باشند، یا شاید خیلی بزرگ هستند و احساسات بسیار بدی برجای می‌گذارند. در هر دو صورت، این الگوی افزایشی است که مهم قلمداد می‌شود. شاید حتی به گونه ای باشند که فقط یک نفر از شما را درگیر کند، اما می‌تواند نتایج ویرانگری در طولانی مدت داشته باشد. از همه مهم تر، ممکن است این دعوا‌ها بیانگر مشکلات عمیق تری باشد که در واقع به آن ها توجهی نمی‌شود و شما اصلا از آن ها آگاه نیستید.

بی اعتمادی موج می‌زند!

یکی از بیشترین مشکلاتی که زوج ها بابت حل آن به مشاوره رجوع می‌کنند، مشکل از بین رفتن اعتماد متقابل در رابطه ی آنهاست. شاید خیانت و برقراری رابطه جنسی با فردی خارج از رابطه بوده، شاید یک رابطه ی احساسی با فرد سوم، یا شاید دروغ هایی که بر سر مسائل مالی گفته شده و این بی اعتمادی حاصل شده است. در هر یک از این موقعیت ها، بازسازی این اعتماد از بین رفته در شرایطی که هر دو طرف بتوانند آسیب پذیری های خود را به راحتی بیان کنند راحت تر خواهد بود.

نتیجه گیری در مورد زوج درمانی

نگران مشکلات رابطه خود نباشید چرا که اگر در زمان مناسب به زوج درمانگر با تجربه ای مراجعه کنید و تعهد و تلاش برای ترمیم رابطه خود دارید، مطمئن باشید مشکل شما حتی اگر نه خیلی زود اما حتما حل خواهد شد و شما و همسر یا پارتنر تان به آرامش خواهید رسید. فراموش نکنید سلامت رابطه هم مانند سلامت هر چیز زنده دیگری نیاز به مراقبت و چکاپ دارد.

متخصصین حاذق و دلسوز ما در  کلینیک دل در کنار شما هستند تا بتوانید دوام و لذت زندگی خانوادگی خود را جاودانه کنید . با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.